Центр Командної Взаємодії «Еко Тур»
спільно з КНУ ім. Тараса Шевченка презентує
Туристські маршрути міста Києва
Автор магістр географії рекреації та туризму
Корчук Олена
Нині осінь нас чарує, Неповторна, чарівна, Різні барви нам дарує І дивує нас вона. Виглядає так казково Восени і парк, і гай, Розмаїттям кольоровим Прикрашає осінь край! Н. Замрія
Е
Екологічна стежка “Зачарована осінь” прокладена на території парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва “Нивки”. Довжина маршруту складає 6 480 м, триває екскурсія 3 години. Маршрут прокладений таким чином, щоб оглянути найбільш атрактивні місцевості парку і складається з 10 оглядових точок, які послідовно поєднанні між собою. Проведення екскурсій екологічною стежиною можливо цілорічно, але найбільш привабливо парк виглядає в осінню пору.
Початок Почнімо дивовижну подорож осінніми стежками парку з його центрального входу, де нас вітає веселий козак – символ парку Нивки(оглядова точка №1) та Муза.
П
Парк за своїми природно-охоронними завданнями поділяється на дві частини - західну і східну, умовною межею яких є залізнична колія. Західна його частина(площ 18,47 га), де зараз ми знаодимось, віднесена до природно-заповідних територій як парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення, а східна до аналогічних пам’яток, але загально державного значення.
Н
На території парку біля центрального входу знаходиться “Мекка” місцевих дітлахів – парк атракціонів. Пройшовши кілька десятків метрів від них бачимо унікальний об’єкт Музей циркового мистецтва(оглядова точка №2) є першим та єдиним музеєм такого роду в Україні. Відкриття даного музею в Києві відбулося 21 травня 2007 року. Експозиція постійно розширюється, що здійснюється як за рахунок придбань, так й за рахунок предметів, переданих в дар цирковими династіями, колекціонерами й просто поціновувачами циркового мистецтва. Західна частина парку Нивки, яка є більш сучасною в порівнянні зі східною, відкрили тільки в 1955 році і ця територія отримала назву парк Ленінського Комсомолу та стала активно розвиватися. Тут розташований композиційний центр парку – пам’ятник Комсомольцям 20-х років.
І
Ідучи до наступної оглядової точки ми минаємо другий ставок каскаду - Джерельне. Тут можна спостерігати за чисельною популяцією диких качок, яких доволі часто підгодовують відвідувачі парку. Чудове місце відпочинку – дитячий майданчик(оглядовий пункт №3) з казковим змієм навколо якого завжди юрбляться діти, в далині майданчику розташувався моторошний барліг ведмедя. Ця картина доповнюється барвисто вбраними деревами, що височіють на схилах, вкритими яскравим килимом з листя різноманітних відтінків.
У цій частині парку приблизно 65 видів і форм дерев і чагарників. Тут можна зустріти білу акацію, жовтокосих берізок, липу, тую західну, тополю, а які красиві верби поспускали гілля до води, могутні дуби розкинулися на схилах парку, клени, які наче мріють про майбутню зимову тишу та спокій.
П
Перший ставок каскаду – Качине – з обох боків оточений дубовими насадженнями, листя яких осінь розфарбувала в найрізноманітніші відтінки жовтого, червоного, коричневого, та ще довгокосих верб. Сам ставок обріс очеретом, в заростях якого ховаються від місцевих хижаків(котів, собак) та облаштовують свої домівки дикі качки. Неподалік від ставка на невисокому пагорбі розміщено Зелений театр (оглядова точка №4), який споруджено у 1958 році на основі проекту архітектора В.І.Чуприна.
Нажаль на сьогоднішній день він не функціонує. Хоча це чудова альтернатива актовим залам для проведення свят школярами з найближчих, адже розрахований театр на 2700 місць. Нашу прогулянку березовою алеєю чудово змальовують рядки Л. Забашта
П
Проминувши ставок з правого боку перед нами постає галявина для відпочинку з природними столами та лавами(стовбури дерев). Далі наш погляд привертає невеличкий потічок, який наче вривається з густих заростів – це річка Сирець. Річка живиться атмосферними опадами і численними джерелами в межах парку. Більшість з них відрізняється доброю питною водою.
У
Умовна межа між Західною та Східною Частиною парку. Отже, переходимо залізничні колії і потрапляємо у другу частину парку – східну. Ця частина нинішнього парку Нивки розміщується на місці колишнього хутора Васильчики. У 19 столітті тут був глибокий яр, по якому протікала річка Сирець. У 1859 році за наказом Олександра II територію цих хуторів було віддано в користування київському генерал-губернатору І.І. Васильчикову. Пізніше, після смерті генерал-губернатора, з легкої руки його вдови Катерини Олексіївни, яка займалася благодійною діяльністю, дача була віддана Свято-Троїцькому монастирю на Звіринці. Події 1917 року сприяли тому, що землі Васильчиківської дачі були націоналізовані. У 1930 році одному з представників вищого партійного керівництва Києва було віддано парк та спецдачу. Ця дача переходила з рук в руки, вона належала то Любченко, то Кагановичу, то Хрущову, то Коротченко.
Н
На північ вздовж колії на відстані близько 340 м розташоване ще однин ставок(оглядовий пункт №6), який заріс очеретяною рослинністю, приховаши від людського ока домівки водоплавних птахів, серед яких окрім вже згаданих диких качок можна зустріти білого лебедя.
Щ
Ще один ставок розташований під крутими мальовничими схилами, де ростуть як природні, так і штучні насадження, а також ті, що виникли від самосіву інтродукованих видів - акації білої і клена сріблястого.
Як було вже зазначено раніше, на території парку протікає річка Сирець. Вона утворює декілька джерел, деякі з них питні, особливо славиться своєю чистою питною водою джерело на північному сході від ставка(оглядова точка №8), яку використовують місцеві жителі.
Неодноразово можна пересвідчитися, що парк володіє численними популяціями пернатих – дикі качки, дятли, горобці, синички, ластівки, голуби – чого тільки не побачиш в кронах дерев та заростях очерету. Тут можна зустріти і рудих білочок, які звикли, до присутності відпочиваючих. До наступної точки ми пройдемося доріжками лісової частини парку, які так чудово прикрасила осінь…
П
Перед нашими очима постає похмура бетонна двоповерхова будівля, з ганком та терасами, з розбитими вікнами, дверима, обмальованими стінами – це урядова дача Хрущова(оглядова точка №9), яка з часом стала обростати страшними легендами. В одній із них говориться, що, коли один з його “пожильців”, партійний керівник 1930-х років, дізнався про те, що за ним приїхали представники «компетентних органів» з метою його заарештувати, він застрелив свою дружину і дочку, а потім і себе - і все це в самій будівлі дачі. Біля дачі розташовані фруктові сади з яблунями, абрикосами, сливами, вишнями…
П
Партійний і державний діяч Д.С. Коротченко був останнім високопоставленим мешканцем спецдачі. У 1974 році йому був встановлений пам'ятник біля входу в парк (оглядова точка №10). Зараз територія поблизу пам’ятника чудово доглянута, на центрі площі розташована клумба, яка влітку радує око кожного перехожого, по бокам площі розташовані лавки.
Що ж наш екомаршрут підійшов до свого кінця, сподіваюся Ви отримали задоволення від його проходження, також вдосконалили та отримали нові знання про історію формування місцевості, її природні особливості. А також зрозуміли необхідність збереження природних багатств та внесете свій вклад у цей процес виконанням простих правил поведінки в природному середовищі.
Продивитись фото стежки "Зачарована осінь"
|